Son Yazılar
MBIS Teknoloji Danışmanlığı | Nesnelerin İnterneti’nin (IOT) Hayatımıza Etkileri
15788
post-template-default,single,single-post,postid-15788,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive,tr
 

Nesnelerin İnterneti’nin (IOT) Hayatımıza Etkileri

nesnelerin interneti

Nesnelerin İnterneti’nin (IOT) Hayatımıza Etkileri

Teknolojinin yeni ve popüler alanı IOT (Internet of Things) hızla gelişiyor ve ERP (Enterprise Resource Planning) ile ilgilenen herkesi yakın gelecekte etkileyecek birçok değişikliği de beraberinde getiriyor.

 Nesnelerin interneti (IOT) uygulamalarının bir kısmı, şirketlerin ihtiyaçlarından dolayı ortaya çıkıyor. Bu tarz uygulamalar gerçek hayattan anlık veriler sunuyor. Şirketler, IOT ile iş ortamında neler olup bittiğini gözlemleyebiliyor ve daha etkin olabilme adına yeni iş modelleri geliştirme fırsatı yakalıyor.

 IOT’nin ERP’ye Etkileri

Öncelikle kullandığınız veya kullanacağınız ERP sisteminin güçlü olması gerekmektedir. Bulut üzerinde çalışabilmeli ve kolay entegre edilebilir bir yapıya sahip olmalıdır. Örneğin SAP kullanıyorsanız herhangi bir problemle karşılaşmayacaksınız. Zira IOT dünyasını yönetmek için kullanılacak SAP PI, SAP S4 on Cloud,  SAP IOT platformu gibi araçları şimdiden geliştirmiş durumda. Birkaç ana başlıkta IOT’nin ERP süreçlerine olan etkilerine değinebiliriz;

Duran Varlık Yönetimi

Şirketler bakım maliyetlerini azaltmak için , ekipmanları  elektronik devre şeklindeki nesnelerin interneti ile SCADA sistemine benzer bir sistem tarafından takip edeceklerdir. Herhangi bir  hasar anında veya planlı bakımlar için ERP sistemine bağlı olacak olan bakımcı robotlar ile otomatik olarak en uygun robota bakım siparişleri açılacak ve bu şekilde bakım maliyetleri minimuma indirilecektir.

Nakliye Yönetimi: IOT, araçların uçtan uca görünürlüğünü sağlar. ERP, maliyeti düşürmek, daha hızlı sevkiyat süreci oluşturmak, anlık rota optimizasyonu yapabilmek ve envanter doğruluğunu daha iyi hale getirmek için IOT’den gelen verileri kullanır.

İş Yönetimi: IOT, iş emrinizin ve işçinizin nerede olduğunu görmenizi sağlar. ERP kullanıcınız bu sayede çalışanları izleyebilecek ve gerçek yerleri ile ilgili bildirim oluşturabilecektir.

Üretim: Üreticilerin çalışmalarına bağlı olarak IOT uygulamaları verimli bir şekilde kullanılabilecektir. IOT, tüm parçaların tedarik hattını izlemek için kullanılabilir, böylece üreticiler tüm parçaların nerede olduğunu bilebilirler. Örneğin, plastik imalatında üretim modülü kullanıcıları, ürünlerinin en uygun koşullarda oluşturulmasını sağlamak için sıcaklıkları IOT yardımı ile izleyebilir.

Perakende: IOT kullanımı mağaza içi davranışlar ile akıllı satış olanakları oluşturmanıza katkı sağlar. Örneğin akıllı fiyat etiketleri ile talep ve müşteri yoğunluğuna bağlı olarak, gerçek zamanlı fiyat değişikliği yapılabilir, müşteri profiline bağlı olarak ilgi çekici yeni yaklaşımlar geliştirilebilir.

Emre Avcı
Teknoloji Danışmanı

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.